MURTEZAOGLU


UNUTULMAYANLAR
REKLAM
ZİYARETÇİ DEFTERİ
REKLAM
ÖNEMLİ LİNKLER
REKLAM
İLAN - DUYURU
REKLAM
İSTATİSLİK

Anasayfaya DönAnasayfaya Dön12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Seyhan KAVZAN

BU DÜNYA SULTAN SÜLEYMANA'DA KALMADI

13 Aralık 2010, 19:55
Seyhan KAVZAN


Yukarıdaki yazı başlığımız kimine göre Sezen Aksu’nun şarkısı, kimine göre dünya malı dünyada kalır, kimine göre ise insan ne kadar yaşarsa yaşasın sonu kaçınılmaz ölümdür.

Aslında bu özdeyiş Da Vinci’nin Şifresi gibidir. O kadar çok şey anlatır ki; Osmanlılardaki evlat katilini, Osmanlı saraylarındaki şaibeli ölüm ve entrikaları, Şehzade Mustafa’nın katilini, Hürrem Sultan’ı, Kanuni Süleyman’ı, Sadrazam Rüstem Paşa’yı ve en önemlisi Şehzade Mustafa’nın katledilmesiyle başlayan Osmanlının yıkılış sürecinin başlangıcıdır.
Nasıl oluyor da Kanuni Sultan Süleyman, en sevdiği en akıllı en cengaver oğlunu boğdurarak katlediyor? Bunu anlamak için Hürrem Sultan’ı ve Rüstem Paşa’yı ve Şehzade Mustafa’yı Kanuni’yi tanıyalım. Önem sırasına göre Kanuni’den başlayalım..
Kanuni; Trabzon doğumlu, 10. Osmanlı Padişahıdır. Aynı zamanda halifedir, babası Yavuz Sultan Selim, annesi Hafza Sultan’dır. Kanuni’nin diğer padişahlardan bir farkı, Yavuz Sultan Selim’in tek erkek evladı olduğundan kardeş katili olmadan tahta oturmasıdır. Burada bir konuya da açıklık getirelim, Osmanlılarda ilk kardeş katili Yıldırım Beyazıt olmuştur, tahta çıkar çıkmaz kardeşi Yakup Çelebi’yi katletmiştir. Fatih Sultan Mehmet ise bu işi yasallaştırmış şu meşhur fermanı yayınlamıştır: ‘’Her kimse neye evladımdan saltanat müyesser ola, karındaşların nizam-ı alem için katletmek münasibidir.’’ Kısacası, devletin bekası için kardeş katili olmak vaciptir.
Neyse Kanuni zamanında Osmanlılar en parlak dönemini yaşadı.. Gelelim Hürrem Sultan’a.. O da her padişah anası gibi gayri Müslim olup Ukraynalı bir papazın kızıdır. Asıl ismi Aleksandra Lisovska’dır. 11-12 yaşlarında saraya satılıp iyi bir eğitimden geçirilerek haremdeki cariyelerin arasına katılmıştır. Genç ve güzel olmasına karşılık kalem gibi kaşları, ince beli ve zekasıyla Kanuni’yi kendine aşık eder. Kanuni ona o derece aşık olur ki, ona aşk mektupları bile yazar. İlk gözdesi Gülbahar hatundan vazgeçer ve Hürrem’i ana sultan yapar.
Gelelim Şehzade Mustafa’ya.. Kanuni’nin ilk karısı Gülbahar hatundan olma tek erkek evladıdır. Hürrem Sultan’dan olma üvey erkek kardeşleri olan Mehmet Beyazıt, Selim ve de Cihangir’den büyük olduğundan Kanuni’den sonra tahta oturması kesin gözüyle bakılıyordu. O, dört erkek kardeşine göre hem zeki, hem savaşçı, askerler tarafından sevilen, 1526 Mohaç Meydan Muharebesinde ordunun sağ tarafını iyi savunması ve iyi idare etmesi, halk tarafından çok sevilmesi, öşür vergisi adı altında inim inim inleyen yoksul Türk halkının bir umuduydu. Çünkü Osmanlıdaki çarpıklığı görmüş, sancaktar beyliği yaptığı Anadolu’da halkın sorunlarıyla ilgileniyordu.

Gelelim Sadrazam Rüstem Paşa’ya.. O da Hırvat asıllı gayri Müslim olup, devşirme usulüyle yeniçeri olup daha sonra sarayda önemli mevkilere gelir. Hürrem Sultan’ın kızı olan Mihriban Sultan’la evlenip bu devşirme Kanuni’nin damadı olur. Hürrem Sultan’ın sarayda etkisini arttırması sonucu Sadrazamlığa Hürrem Sultan tarafından getirilir. 600 yıllık Osmanlı İmparatorluğunun en aşağılık, en acımasız, en hırsız sadrazamıdır. O kadar ki onun için uçan kuştan bile rüşvet alır denirdi. O kadar serveti boldu ki, öldüğünde serveti sayıldığında Osmanlı hanedanına yakın serveti ortaya çıkmıştır.
Gelelim konumuza..

Kanuni yaşlanmaya başlamıştır, Kanuni’den sonra tahta Şehzade Mustafa geçecektir, Hürrem Sultan ise bunu içine sindiremez, onun gönlü oğlu Beyazıt’ın tahta geçmesinden yanadır. Bu amaç doğrultusunda damadı Rüstem Paşa’yla entrikalar düzenlerler. Rüstem Paşa, Mustafa’nın sahte mühürünü yapar ve onun adıyla gönderilmiş mektuplar yazarak İran şahına ‘’Babam iyice yaşlandı, onu Anadolu’ya sürüp padişah olacağım’’ diye mektuplar yazar. Buna benzer çeşitli entrikalarla Mustafa gözden düşer. Kanuni bir bakıma da bile bile lades yapıp Mustafa’yı otağına çağırır, selam verip otağına giren Mustafa’nın üzerine cellatlar atlar, yağlı urganla boğmaya çalışır.
Mustafa direnç gösterir, uzun bir boğuşma sonucu Mustafa boğularak katledilir, hatta boğulma esnasında Kanuni Mustafa’nın hırıltılarını duyar. Burada esas acı olan, Mustafa’nın sekiz yaşındaki oğlu da Topkapı Sarayı’na getirilip boğdurulup öldürülür. Sonra ne mi olur? Türk halkının tüm ümitleri kırılır, Şehzade Mustafa için ağıtlar yakılır, halkta yavaş yavaş isyanlar başlar. Hürrem Sultan’ın eceliyle ölmesi sonucu, Beyazıt’ın padişahlık hayalleri de suya düşer, babasına entrikalar düzenler ama başarılı olamaz.
Kanuni’de o oğlunu İran şahına öldürtür, öbür küçük oğlu Cihangir’de Mustafa öldüğü zaman kafayı üşütür ölür.. Taht en yeteneksiz çocuk olan Ortanca oğul Sarı Selim’e kalır. Böylece Osmanlı’nın çöküşü başlar, Kanuni’nin ölmesinden sonra halk bu özdeyişi üretir. ‘’Bu dünya Sultan Süleyman’a da kalmadı’’ der.
Şunu da belirteyim; Osmanlılar 600 sene boyunca Türklerden hiçbir zaman hoşlanmadı. Sarayın en kritik yerlerinde hep gayri Müslimler oldu, devşirmeler oldu öz be öz Türk Padişah anaları olmadı. En kaymak ve yükselme fırsatı olan yeniçerilik bile Türklere yapılmada yeniçeriler hep devşirme oldu.
Türk boyları olan Çandaroğulları, Memlüklüler, Akkoyunlular daha nice Türk boyları ya asimile edildi ya da yok edildi. Türk köylüsü öşür adı altındaki vergiyle inim inim inletildi. Bu öşür baskı ve zulüm aracına dönüştürüldü. Matba kasıtlı olarak, iki yüz yıl geç getirildi. Sırf bu yoksul halk uyanmasın diye 500 yıl bu halka kulluk yaptırıldı. Ta ki Allah’ın bir lütfü olan Mustafa Kemal ve onun Silah Arkadaşları ve Yurdu için gözünü kırpmadan ölüme giden şehitlerimiz gelene kadar..
Bu Osmanlılarda Şehzade Mustafa farklı bir kişilikti, yoksul Türk halkının umuduydu nur içinde yatsın..

"MEDED MEDED BU CİHANIN BİR YANI
ECEL CELALİLERİ ALDI MUSTAFA HANI "


Karadeniz Ses

Toplam 7220 Defa Okunmuştur.

 Yazdyrylabilir SayfaTavsiye Et Yorum Yaz

Toplam 7 Yorum Yazılmıştır.

seyhankavzan [ 23 Ocak 2012, 00:12 ]
sevgili dostum grameri o kadar iyi bilsem ulusal medyada köşe yazarlıgı yapardım senle facebook arkadaşı olalım yazıyı ben sana yollayayım sende bana editör ol uyarın için sana sonsuz teşekkürler adım hıdır elimden gelen budur
Aybars Y. [ 20 Ocak 2012, 12:35 ]
Rica ediyorum noktalama ve gramer kurallarına uygun bir şekilde yazın yorumlarınızı. "De"ler, "da"lar, "ki"ler yanlış yazılınca içim kalkıyor.
seyhan [ 17 Ocak 2011, 22:00 ]
ben bu yazıyı iki sene evvel kendi köy sitem inanca haberde yazmıştım o zamanda çok okunmuş ve köylülerim tarafından osmanlı düşmanı vede vatan haini ilan edildim yakında osmanlılarda harem hayatı üzerine yazıcam inşallah gene linç edilmem
Hasan Özkan ERGÜL [ 13 Ocak 2011, 09:26 ]
Eminimki Kanuni dönemi hakkındaki bilgileri kafandan uydurmadın,elbette bilimsel bir tarafı vardır.Tarih bilgim çok iyi sayılmaz fakat herkes gibi bende Osmanlı imparatorluğu dönemlerinde her şeyin yasal olmadığını,iktidar uğruna her yolun mübağ sayıldığı dönem olduğunu biliyorum.Böyle olaylar hemen hemen her Padişah döneminde de olmuştur.Aksini kimse iddia edemez.Kaldıki her padişahın kadını yabancılardan devşirmedir.Uzun dönemde genetik olarak osmanlılıklarından bişeyler kaldığınıda zannetmiyorum.Anlattığın dönemde açıkça görülüyor.Öyleyse nedendir bu Osmanlı hayranlığı,gerçekleri saklamaya çalışma işgüzarlığı.Tam bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olma durumumu?Aşırı milliyetçilik adı altında populist yaklaşımlarmı?Gelişime açık olmayan,olduğu yerde sayan,sığ fikirlerle ortalıklarda laf kalabalığı yapma hastalıklarımıdır?Güzel bilgiliendirmelerin için teşekkür ederim Seyhan Abi, unutma en çok rating yapan yazarsın.Devamını dilerim...
seyhan kavzan [ 21 Kasım 2010, 11:46 ]
öncelikle yazıma yorum gönderen imdat beye teşekkür ederim şuda bilinmeliki aman yazımı okuyun diye kimseye telgraf çekmem ben herzaman değişik tarz ve uslubta yazarım rumuz kullanana cevap vermem çünkü rumuz kullanmak ancak aşk sitelerinde çöpçatan sitelerinde olur birde ben hayatımın hiç bir devresinde 24 saat ne devrimcilik nede solculuk yaptım benim için asıl olan onurlu yaşamdır ve solcu olmaklada gurur duyarım saygılar
İMDAT SARISOY [ 21 Kasım 2010, 00:25 ]
KÜBALI,
SİZ HİÇ GÜNDEMİ TAKİP ETMİYORSUNUZ HERHALDE. GÜNÜMÜZDE "YENİ OSMANCILIK" ADI ALTINDA OSMANLI DÖNEMİ ÖZLEMİNİ ÇEKENLER VAR.
BAK, ARKADAŞ OSMANLININ TAHT İÇİN NASIL EVLAT, KARDEŞ KATİLİ OLDUKLARINI GÖZLER ÖNÜNE SERMİŞ...BİRİLERİNİN ÇOK ÖVÜNDÜKLERİ TÜRLÜKLERİYLE, OSMANLININ İLGİSİ BULUNMADIĞNI, SARAYIN DEVŞİRME YABANCILARLA DOLDURULDUĞUNU BİR GÜZEL ANLATI VERMİŞ.
BELKİ DAHA SÖZYLENECEK ÇOK SÖZ VARDIR BU KONUDA. BEN BU KONUDA YAZARIMIZDAN DAHA ÇOK YAZI BEKLİYORUM.
HEM SİZE NE? SİZ Mİ KARAR VERECEKSİNİZ YAZARIN NE YAZDIĞINA.
BARİ OLDU OLACAK KONU BAŞLIKLARINI VERDE ONA GÖRE YAZSIN
KÜBALI [ 20 Kasım 2010, 21:47 ]
kardeşim bügünleri yazmanı dilerim önceden sana bir eleştiri getirdim. Tozunu kaçırdın seninle polemiğe girmek istemiyorum osmalı benim hiç umrumda değil heleki şehzade mustafa hiç değil. Roman yazman gerekmiyor tarih hiç değil bugun ve bugun için yazılar yazmanı bekliyorum ama diyorsanki banane ben gabalakta otururum rakımı içerim arasırada beyin jimlastiği yaparım o başka biz hep sınıfsal olduk senide sınıfsal düşünmeye ve yazmaya davet ediyorum.

Yorum Yaz

Bu Yazarın Önceki Yazıları


Köşe yazarı sayımız fazla olduğu için burada sadece son 20 köşe yazısı gösterilmektedir.Tüm yazarlar için Tıklayın..
GÖRELE AĞZI SÖZLÜĞÜ
Görele Ağzı Sözlüğü:K-Z/2
Görele Ağzı Sözlüğü:K-Z/2
Sözlüğün devamı: K-Z
REKLAM
Reklam Ver
SÖYLEŞİ VE DOSYALAR
Türkiye’deki İslam Kültürüyle Yetişen Bir Genç 3 Gömlek Sonra IŞİD’cidir
Türkiye’deki İslam Kültürüyle Yetişen Bir Genç 3 Gömlek Sonra IŞİD’cidir
Fransa’nın başkenti Paris’te 3 kişinin mizah dergisi Charlie Hebdo’yu basarak ‘Allahu ekber’ nidalarıyla 12 kişiyi katletmesi gündeme bomba gibi düştü.
AFORİZMALAR
Siyaset Toplum Problemlerini Çözmenin Dışında Kalırsa
Siyaset Toplum Problemlerini Çözmenin Dışında Kalırsa
İktidarı almayı yakın hedef görmek için; iktidara çatmak, iktidarın yaptıklarını halka tercüme etmek, iktidar getirseydi; sokakdaki herbir insan iktidar olma şansını taşıyor olurdu.
HERŞEYE RAĞMEN ETİK
Kadın Dik Durmalıdır!
Kadın Dik Durmalıdır!
Son günlerde kadına yönelik şiddet, tecavüz ve cinayet olgularındaki artış nedeniyle Her Şeye Rağmen Etik aktivasyonu sorumlusu ve yazarımız Doç. Dr. Çağatay Üstün sorun hakkındaki görüşlerini karadenizses okurlarıyla paylaştı.
© Copyright

KaradenizSes.Com Basın Meslek İlkelerine Uymaya Söz Vermiştir. Bu internet sitesinde yayınlanan haber, makale, yorumlar yazarını bağlar. Karadeniz Ses sorumlu tutulamaz. Tüm Hakları Saklıdır © Copyright 2007 - 2010 karadenizses.com
Hakkımızda | Yazar Girişi

Yazılım:

Tasarım - Editör - Teknik Sorumlu
UstaSoft İnternet Hizmetleri

görele kız öğrenci yurdu görele öğrenci yurdu görele evim kız öğrenci yurdu görele yurt