MURTEZAOGLU


UNUTULMAYANLAR
REKLAM
ZİYARETÇİ DEFTERİ
REKLAM
ÖNEMLİ LİNKLER
REKLAM
İLAN - DUYURU
REKLAM
İSTATİSLİK

Anasayfaya DönAnasayfaya Dön12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

H.E.S-5 (YARARLARI-ZARARLARI)

27 Ağustos 2010, 19:52


Anadolu sathındaki onlarca HES mücadelesinde başarıya ulaşanlar da bulunuyor. Bunlardan biri Dalyan Yuvarlak Çay’da gerçekleşti. Yuvarlak Çay, Sandras dağlarının eteklerinden doğuyor ve Beyobası beldesi ile 7 köyden geçerek Köyceğiz Gölü’ne dökülüyor. Bir holding, Beyobası yakınlarında küçük bir HES (3.4 Megawat) yapmak için harekete geçti.

Çevre ve Orman Bakanlığı, HES için toplam 138 bin metrekare ormanlık alanda 2055’e kadar izin verdi. Daha önce bir su şişeleme fabrikası yapımına olumsuz görüş bildiren Özel Çevre Koruma Kurumu Başkanlığı, bu sefer HES yapımında bir sakınca görmedi. Kurum daha önce, bölgenin Köyceğiz-Dalyan Biyolojik Çeşitlilik Yönetim Planı Projesi kapsamında kaldığını savunmuştu. Ayrıca Yuvarlak Çay’da ‘Su Samuru Koruma ve İzleme Projesi’ yürütülüyordu.

Yuvarlak Çay’daki HES ile ilgili olarak hazırlanan teknik raporda Ege Üniversitesi’nden Prof. Dr. Süleyman Balık, 2,5 kilometrelik bölümde suyun kanala alınacağını ve derenin bu bölümünde su azalması olacağına dikkat çekti. En az 0,5 metreküp/saniye su verilmesi halinde ve yıl boyunca bu miktarın garanti edilmesi halinde herhangi bir çevresel problem olmayacağını savundu. Rapor, ilgili bilim dallarından 6 akademisyen tarafından hazırlandı. Balık türüne rastlanılmadığı ifade ediliyordu ancak akarsuda balık avcılığı yapılıyordu.

Holding ilk olarak inşaat faaliyeti için yol açmak amacıyla daha önce anıt ağaç olarak tespit edilmiş 30 ağaçtan 10’unu kestirdi. Her yıl yüz binlerce yerli ve yabancı turistin ziyaret ettiği yöredeki köylüler, HES yapılmaması için yaklaşık 5 ay nöbet tuttu.  Bu direniş çadırlarda, anıt ağaçların kesilmesini ve inşaatın başlamasını engellemek amacıyla gerçekleştirildi. Köylüler nöbetleşe olarak kışı çadırda geçirdi. İnançla direnen köylüler, sonunda istediklerini aldı. İnşaatı yapacak olan holding, hisselerinin halka arzı ile eş zamanlı olarak HES projesinden vazgeçtiğini açıkladı.

Köylülerin avukatı Berna Babaoğlu Ulutaş’a göre Yuvarlak Çay’da,   alternatif turizm, sığla ağaçları, su samuru ve değerli balık türleri kurtuldu.

Devlet Su İşleri, HES’lere karşı çıkışlara cevap vermek amacıyla ‘Hidroelektrik Enerji Çevrenin Dostu, Kalkınmanın Lokomotifi’ başlıklı bir sunum hazırladı. Bu sunumda hidroelektrik enerjinin düşük maliyeti ve çevre dostu olduğu savunuluyor. HES’lerin, fosil yakıtların zararlarını azalttığı vurgulanarak tüm yatırımlar tamamlandığında 9 Atatürk Barajı kadar (80 milyar kw/h)  enerji üretileceği belirtiliyor. Bu üretimin maddi değeri 10 milyar dolar olacak. Sunumda ayrıca, bilimsel esaslara göre derelere su bırakıldığı ifade ediliyor.

HES’in yararları 

Çalışırken atığa ve çevre kirliliğine neden olmayan HES’ler enerji üretirler.  HES’ler çevreyle uyumlu, temiz, yenilenebilir, yüksek verimli (yüzde 90’ın üzerinde), yakıt gideri olmayan, uzun ömürlü (200 yıl), yatırımı geri ödeme süresi kısa (5-10 yıl), işletme gideri çok düşük (yaklaşık 0,2 cent/kwh), dışa bağımlı olmayan yerli bir kaynaktır.   Parasal olarak değerlendirilemeyen, ölçülemeyen sosyal, kültürel, istihdam ve ekonomik kalkınmaya yönelik faydalar sağlar.  Sel ve su taşkınlarını önleyerek can ve mal kayıplarını engeller. Barajlar gibi sediment birikmesi sonucu ömürlerinin 30-50 yıl gibi bir süre içinde bitmesi söz konusu olmadığından derede su olduğu sürece çalışabilir.

HES’in zararları 

İşte” bazı çevreci tiplerin” karşı çıktığı husus burasıdır.

 Eğer derenin gereksinim duyduğu oranda su bırakılırsa , inşaat alanından çıkan meteryal dere yataklarına serilmezse hiçbir sorunla karşılaşılmayacağı aşikardır.

Ancak Küresel Isınma Sonuçlarının neler getirip neler götüreceği henüz tam anlamı ile ortaya konulamamıştır. 

Yaz ayları beklenen den kurak geçmiş, dereler H.E.S inşaatının olmadığı yerlerde bile kurumuştur. Bir de üzerinde H.E.S olan dereleri düşünürsek oldukça vahim bir durumla karşı karşıyayız demektir.

İnşaat alanlarından çıkan materyal dere kenarlarına veya dere yatağının tabanına serilirse o yörede o güne dek görülmemiş şiddette sel  ile karşılaşılacak olması kaçınılmazdır.

H.E.S adı altında uzun yıllar sürecek bir kullanım hakkının yarın ne gibi olumsuzluklara yol açacağı şu an bir muammadır. Ancak bu tür kullanım izinlerinin bazı ülkelerde suyun her tür kullanım hakkını da kapsadığı görülmektedir. Bunun sonucunda yarın içme ve kullanma suyu izinlerinin bu firmalardan alınıp alınmayacağı konusu netleşmemiştir.

Çünkü; 49yıllığına bu izinleri alan çok uluslu şirketler H.E.S tesisisinin üst kısımlarındaki her tür su kullanım şekline doğal olarak karşı çıkabileceklerdir. Buralardan kullanılacak her mililitre su tesise giden su miktarında azalmaya yol açacaktır. Hal böyle olunca bu şirketler mahkemelerde tüm su kullanım şekillerinin yasaklanması yönünde karar çıkarttırabilecektir. (Umarım şartnamelerde yöre halkının su kullanım hakkını düzenleyen maddeler konmuştur.)

Kuruyan derelerin çevresindeki insanlarda çeşitli uyum problemleri ortaya çıkar.  Vadide dere boyu giden kara yollarının tesis gövdesi yüksekliğini aşması için virajlı yeni yolların yapımı gerekir ve yollar bir miktar uzar.  HES alanında kalan yerlerde “bazı bitki ve hayvan türleri” yok olabilir.  Uzun tünel, boru  ve kanallar sebebiyle yatakta yeterli miktarda su bırakılmayabilir. Ekolojik denge bozulabilir.  Malzeme sahaları ve atık tünel inşaatı malzeme alanları çevreye zarar verebilir.  Suyun azaldığı kesimlerde kalan yerlerde zirai gelir kaybı meydana gelir. 

 


Karadeniz Ses

Toplam 6960 Defa Okunmuştur.

 Yazdyrylabilir SayfaTavsiye Et Yorum Yaz

Toplam 2 Yorum Yazılmıştır.

burak61 [ 07 Ağustos 2012, 14:33 ]
zararı ağaçları kesmek faydası olmaz olsun.
rüştü yaman [ 10 Eylül 2010, 20:59 ]
çok haklısınız üstadım. Bu H.E.S ciler tesislerinin üst tarflarından hiç bir şekilde su kullandırtmayacaklar. tesisime gelen su miktarı azalıyor diye dava açtıklarında mahkemeden kolayca men kararı çıkartırlar. ne içme ne de kullanma suyu vermezler yöre halkına. Sizler yazıyorsunuz da okuyan kim?.. aldıran kim. zaman zaman sitenize bakıyorum. Gölcükte neredeyse bir ilçe kalabalıklığında göreleli var. sanırım istanbul da çok daha fazladır. ancak yazıların bir görele sitesinde bu kadar az okunmasını anlayamıyorum... sitede yazan şahsiyetlerin hiç birini sizin haricinde tanımıyorum. ama gördüğüm kadarı ile okuyan,düşünen ve paylaşan insanlar olduğu ortada.... Neredeyse 2-3 siteye yetecek sayıda ve kalitede yazar var burada. ancak okunma oranları çok düşük... İnsanların bu kadar duyarsız olması beni çok üzüyor...
tekrar konuya dönecek olursak; bu H.E.S melaneti artık sırtımızda bir yük. taşı taşıyabilirsen... KİMSE OLAYIN VEHAMETİNİN FARKINDA DEĞİL. sULARIMIZ ELDEN GİDİYOR ALDIRAN YOK..KARŞI ÇIKANLARA İSE BİR TAKIM ÇEVRECİ TİPLER DİYE KÜÇÜMSER İFADE TAKINILIYOR....YAZIK....YAZIK...
SİZLERE İYİ ÇALIŞMALAR DİLİYORUM. KALEMİNİZ HEP YAZSIN.....ARADA BİR O GEZİ YAZILARINIZIDA YAZARSANIZ ÇOK MEMNUN OLACAĞIM... GÖZLERİNDEN ÖPERİM DOSTUM.BAYRAMIN "HAYIRLI" OLSUN.

Yorum Yaz

Bu Yazarın Önceki Yazıları


Köşe yazarı sayımız fazla olduğu için burada sadece son 20 köşe yazısı gösterilmektedir.Tüm yazarlar için Tıklayın..
GÖRELE AĞZI SÖZLÜĞÜ
Görele Ağzı Sözlüğü:K-Z/2
Görele Ağzı Sözlüğü:K-Z/2
Sözlüğün devamı: K-Z
REKLAM
Reklam Ver
SÖYLEŞİ VE DOSYALAR
Türkiye’deki İslam Kültürüyle Yetişen Bir Genç 3 Gömlek Sonra IŞİD’cidir
Türkiye’deki İslam Kültürüyle Yetişen Bir Genç 3 Gömlek Sonra IŞİD’cidir
Fransa’nın başkenti Paris’te 3 kişinin mizah dergisi Charlie Hebdo’yu basarak ‘Allahu ekber’ nidalarıyla 12 kişiyi katletmesi gündeme bomba gibi düştü.
AFORİZMALAR
Siyaset Toplum Problemlerini Çözmenin Dışında Kalırsa
Siyaset Toplum Problemlerini Çözmenin Dışında Kalırsa
İktidarı almayı yakın hedef görmek için; iktidara çatmak, iktidarın yaptıklarını halka tercüme etmek, iktidar getirseydi; sokakdaki herbir insan iktidar olma şansını taşıyor olurdu.
HERŞEYE RAĞMEN ETİK
Kadın Dik Durmalıdır!
Kadın Dik Durmalıdır!
Son günlerde kadına yönelik şiddet, tecavüz ve cinayet olgularındaki artış nedeniyle Her Şeye Rağmen Etik aktivasyonu sorumlusu ve yazarımız Doç. Dr. Çağatay Üstün sorun hakkındaki görüşlerini karadenizses okurlarıyla paylaştı.
© Copyright

KaradenizSes.Com Basın Meslek İlkelerine Uymaya Söz Vermiştir. Bu internet sitesinde yayınlanan haber, makale, yorumlar yazarını bağlar. Karadeniz Ses sorumlu tutulamaz. Tüm Hakları Saklıdır © Copyright 2007 - 2010 karadenizses.com
Hakkımızda | Yazar Girişi

Yazılım:

Tasarım - Editör - Teknik Sorumlu
UstaSoft İnternet Hizmetleri

görele kız öğrenci yurdu görele öğrenci yurdu görele evim kız öğrenci yurdu görele yurt