Kurbansız Bir Bayram Kahvaltısı Mümkün  |  Erdoğan İktidar İçin Her Şeyi Göze Aldı  |  Yakılan HDP Hopa İlçe binasına 'inadına barış' pankartı  |  Trabzon'da Linç Girişimi  |  Kıyıya Vuran Bir Çocuk ve Sorular, Sorular...  |  Bir Çocuğun Ölümü: Acıdan Siyasi Mücadeleye  |  Rize'de AKP'li başkandan seçim tehdidi: Oy vermezseniz havaalanı yok!  |  Samsun’da HDP mitingine faşist saldırı  |  Aydın Çak'ı Kaybettik...  |  Bartın’da HDP İl Başkanlığı’na faşist saldırı  |  
MURTEZAOGLU


UNUTULMAYANLAR
REKLAM
ZİYARETÇİ DEFTERİ
REKLAM
ÖNEMLİ LİNKLER
REKLAM
İLAN - DUYURU
EN ÇOK OKUNANLAR
REKLAM
İSTATİSLİK

Anasayfaya Dön Anasayfaya Dön 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto


Çernobil’in Yıldönümü: ‘Ya nükleer ya hayat’

27Nisan2015, 07:56

Kadıköy’de Çernobil faciasının 29. yıldönümünde doğa savunucuları yapılmaya çalışılan nükleer santralleri istemediklerini belirterek ‘Ya nükleer ya hayat’ dedi


Çernobil faciasının 29. yıldönümünde Karadeniz İsyandadır Platformu ile Kuzey Ormanları Savunması’nın çağrısıyla bir araya gelen yüzlerce kişi Kadıköy’de nükleer santral inşaatlarını protesto etti. “Ya nükleer ya hayat” yazılı ana pankartın en önde taşındığı yürüyüş Kadıköy Boğa Heykeli önünde başladı. “Nükleere inat yaşasın hayat” sloganları ile başlayan yürüyüşte tiyatrocular Çernobil faciasını ve radyoaktif maddelerin zararlarını temsil eden elbiseler giydi. Eylemciler bando eşliğinde nükleer karşıtı şarkılarda söyledi. Yürüyüş sırasında çevrede bulunanlarda alkışlarla yürüyüşe destek verdi. Kitle Kilise Meydanı’na ulaştığı sırada siren sesleri duyuldu ve eylemciler Çernobil faciasını simgeleyen bir şekilde yere yattı.

Yürüyüş İskele Meydanı’na kadar devam etti. İskele Meydanı’nda eylemciler adına basın açıklamasını Gizem Akman yaptı.  “Felaketlerin zemini hazırlanıyor” diyen Akman şunları söyledi:

Yıkım projeleriyle toprağımızı, suyumuzu zehirleyenler kalkınma yalanıyla nükleer yapacak. Kimin kalkınacağı belli. Akkuyu reklamları seçimlerden bile önde. Dağı taşı reklama kesseler bile radyoaktif ölümün iyi bir şey olduğuna bizi ikna edemeyecekler. Yeterince insanı kansere teslim ettik, artık yeter!

Bir zamanlar Çernobil faciası sonrası çaydaki radyasyonun tehlikeli olmadığını kanıtlamak için kameralar önünde çay içen eli bakan Cahit Aral’ın amacı Çernobil’den yayılan radyasyonun Karadeniz ve Trakya kıyılarına vereceği zararı kamuoyundan saklamaktı. Bu uğurda nice insanlarımızı ölüme gönderdiler şimdi Sinop ve Mersin’de yapılmak istenen de farklı değil

Basın açıklamasının ardından Yoğurtçu Parkı’na geçilerek performans gösterileri sergilendi.

Sendika.Org


Karadeniz Ses

Toplam 1193 Defa Okunmuştur.

 Yazdyrylabilir SayfaTavsiye Et Yorum Yaz


ÖZEL ÜST HABER


KÖŞE YAZARLARI
Mehmet KÖŞNEK Mehmet KÖŞNEK
İŞTE BİZİM COĞRAFYAMIZ
Hüseyin ÇAKICI Hüseyin ÇAKICI
Öğretmen ve Tecavüz
Ayhan EYİKOÇAK Ayhan EYİKOÇAK
MEĞER TÜRKÇE
Av.Fikret İLKİZ Av.Fikret İLKİZ
Savaşi Karşı Medya ve Barış
Yusuf GÜRCUSU Yusuf GÜRCUSU
Hopa!
Sezai SARIOĞLU Sezai SARIOĞLU
Kağıtsız Gemiler
Tevfik KARA Tevfik KARA
Reklamcılık Bir Sanattır..!
Gündoğdu YILDIRIM Gündoğdu YILDIRIM
Japon Mühendis
Prof.Afşar TİMUÇİN Prof.Afşar TİMUÇİN
İnsan İnsanla Güzeldir
Ali DİLKİ Ali DİLKİ
Hükûmet Dört Yüzü Buldu
Mıgırtiç MARGOSYAN Mıgırtiç MARGOSYAN
Amigoluk Meselesi
Doç.Dr.Çağatay ÜSTÜN Doç.Dr.Çağatay ÜSTÜN
Bir Duruş Olmalı...!
Özcan TEMEL Özcan  TEMEL
Çanakkale Şehidi Uzunömeroğlu Ömer
Coşkun ÖZBUCAK Coşkun ÖZBUCAK
Fiskobirlik
Şevket ÇORBACIOĞLU Şevket ÇORBACIOĞLU
Arhavi'nin Doğasına ve Doğanına Dolar İçin Saldıranlar
Sevda KAKALİÇOĞLU Sevda KAKALİÇOĞLU
TOPRAĞA İZ BIRAKIYORSUNUZ
Deniz Alan HELD Deniz Alan HELD
Çevre Dostu ve Antikapitalist Hediye Seçenekleri
Köşe yazarı sayımız fazla olduğu için burada sadece son 17 köşe yazısı gösterilmektedir.Tüm yazarlar için Tıklayın..
REKLAM
SÖYLEŞİ VE DOSYALAR
Erdoğan İktidar İçin Her Şeyi  Göze Aldı
Erdoğan İktidar İçin Her Şeyi Göze Aldı
Yazar Aydın Çubukçu: 1 Kasım’a giderken hedef bellidir; 7 Haziran’ın tekrarlanmaması diye bir hedef vardır ve bunun için kullanılacak araçlar da doğrusu iç açıcı bir manzara çizmiyor.
AFORİZMALAR
Siyaset Toplum Problemlerini Çözmenin Dışında Kalırsa
Siyaset Toplum Problemlerini Çözmenin Dışında Kalırsa
İktidarı almayı yakın hedef görmek için; iktidara çatmak, iktidarın yaptıklarını halka tercüme etmek, iktidar getirseydi; sokakdaki herbir insan iktidar olma şansını taşıyor olurdu.
HERŞEYE RAĞMEN ETİK
Bilimin Mantığı Siyasetin Önündedir
Bilimin Mantığı Siyasetin Önündedir
Her Şeye Rağmen Etik aktivasyonu sorumlusu Doç. Dr. Çağatay Üstün, Mersin Akkuyu’da yapılması planlanan ve temeli atılan nükleer santral tesisinin yapımının oldu bittiye getirilmesinin doğru olmadığına değinerek eğer bilim siyasetin üstündeyse siyaset bilimin sesine kulak vermelidir dedi.
© Copyright

KaradenizSes.Com Basın Meslek İlkelerine Uymaya Söz Vermiştir. Bu internet sitesinde yayınlanan haber, makale, yorumlar yazarını bağlar. Karadeniz Ses sorumlu tutulamaz. Tüm Hakları Saklıdır © Copyright 2007 - 2010 karadenizses.com
Hakkımızda | Yazar Girişi

Tasarım - Editör - Teknik Sorumlu
UstaSoft İnternet Hizmetleri